Środek w czasach kwarantanny 4

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Środek powoli zaczyna się odmrażać, ale nie zaprzestaje działalności w sieci. Przedstawiamy najnowsze akcje.

Tydzień z Głowy, czyli opowieści o Śródmieściu z Przemkiem Głową [online]

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i przewodnik miejski Przemek Głowa zapraszają mieszkańców do wspominania. To nietypowe „zwiedzanie” Śródmieścia za pomocą opowieści.

Wspólna akcja ŚRODKA i Przemka Głowy na czasy pandemii. Tydzień z Głowy to seria wideo opowieści o Śródmieściu w wykonaniu tego znanego wszystkim przewodnika miejskiego. To wyjątkowa forma spaceru po polskim Szczecinie – poprzez wspomnienia miejsc, ludzi, smaków i zapachów. 

Kolejne odcinki – w sumie siedem – pojawiać się będą ok. 20.00 (aż do 7 czerwca) na profilu ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego na Facebooku (link).

Działanie odbywa się w ramach cyklu pn. „Spacerownik", czyli serii miejskich spacerów, realizowanej w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji”, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie".

mat. prom. OSWAJANIA SZTUKI P. Glowa fot. A. Krawczak

 

Podwórka poszukiwane! Na działania kulturalne

OSWAJANIE SZTUKI i ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zapraszają do udziału w akcji pn. „Oswajanie miasta", która ma wychodzić z kameralnymi, wakacyjnymi wydarzeniami w podwórka i przestrzeń publiczną. Do 7 czerwca trwa nabór podwórek!

Podwórka, skwery pomiędzy blokami, puste place pod kamienicami – wszystkie te miejsca mają szansę na to, by w najbliższe wakacje wypełnić się kameralnymi, bezpłatnymi wydarzeniami przeznaczonymi dla okolicznych mieszkańców. W planie są: minikoncerty, pokazy filmowe, spotkania z "Wędrującym pudłem" czyli mobilnym placem zabaw, międzypokoleniowe twórcze spotkania kreatywne, wystawa, a nawet realizacja muralu! Wydarzenia – z zachowaniem wszystkich zasad ostrożności w okresie zagrożenia epidemicznego – odbywać się będą od czerwca do października 2020. Teraz organizatorzy zachęcają mieszkańców, by zgłosili swoje podwórka (także te spoza Śródmieścia) jako potencjalne miejsca realizacji wydarzeń. Odbyło się już spotkanie informacyjne (online i offline), teraz można zgłaszać się mailowo lub osobiście, w ŚRODKU.

Po otrzymaniu zgłoszenia wchodzimy na indywidualną ścieżkę dalszej rozmowy – tłumaczy ekipa OSWAJANIA SZTUKI – Chcemy spotkać się ze zgłaszającymi, zobaczyć podwórka i porozmawiać. Zależy nam na tym, by nie były to podwórka grodzone, niedostępne. Będziemy szczęśliwi, jeśli będzie też kawałek zieleni i chętni do działania mieszkańcy. Mamy jednak świadomość, że każde podwórko jest inne i dlatego działania będziemy szyć „na miarę”. Zgłoszenie może wysłać każdy. Wystarczy napisać maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając w nim adres miejsca, kilka słów o nim, dane kontaktowe osoby zgłaszającej (telefon, e-mail) oraz – o ile to możliwe – załączając zdjęcie tej przestrzeni. Można też pojawić się osobiście w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/U1 (róg ul. bł. Królowej Jadwigi i ul. Boh. Getta Warszawskiego) w godzinach pracy punktu.

O PROJEKCIE
Projekt „Oswajanie miasta”, planowany jeszcze przed czasami zwiększonego dystansu, zakładał wyjście z mniejszymi, bardziej kameralnymi wydarzeniami kulturalnymi w miejskie zakamarki: podwórka, kawałki zieleni pomiędzy blokami, puste place pod kamienicami. Realizowane we współpracy z mieszkańcami mają zachęcać do bardziej aktywnego uczestnictwa w obiegu kultury i życiu lokalnej społeczności. I zdaje się, że w czasach pandemii nawet bardziej chcemy – przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności – być bliżej siebie nawzajem. Dlatego już w czerwcu pierwszy wydarzenia w ramach projektu „Oswajanie miasta" – długofalowego działania w mieście, współtworzonego przez jego mieszkańców.

Czy to coś kosztuje? Nie, mieszkańcy wybranych podwórek i innych miejsc nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów. Wydarzenie jest finansowane z naszych wspólnych środków – ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020", ze środków Gminy Miasto Szczecin oraz ze środków Programu Społecznik.

mat. prom. OSWAJANIA SZTUKI

 

kontakt TBS SZYBKI KONTAKT

 

Rejon Lewobrzeże
tel. 91 430 91 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejon Prawobrzeże
tel. 91 461 36 92
e-mail: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta mieszkaniowa
91 430 91 34, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
91 430 91 83, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Awarie i usterki
Rejon Lewobrzeże
  91 430 91 15 od 8 do 15.30
Rejon Prawobrzeże
  91 461 36 92 wew.160 od 8 do 15.30
Pogotowie Lokatorskie
  91 488 09 86 po 15 i w dni wolne

 

Cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.