Kraina książek w centrum Szczecina

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – z tej okazji w szczecińskim Śródmieściu moc atrakcji i… nowe, literackie nazwy ulic.

Bez obaw, zmiana potrwa tylko na jeden dzień. W ramach przeprowadzonego w pierwszej połowie kwietnia plebiscytu mieszkańcy Szczecina wybrali kategorię alternatywnych, książkowych nazw ulic, które chcieliby zobaczyć w swoim mieście. Największe uznanie zyskały „Miejsca w literaturze”, a wskazane nazwy przyporządkowano najważniejszym drogom i placom, znajdującym się na obszarze rewitalizacji, czyli osiedlach Centrum, Śródmieście Zachód i Turzyn. I tak np. plac Grunwaldzki stał się placem Zielonego Wzgórza, aleja Wojska Polskiego zamieni się w aleję Stumilowego Lasu, a aleja Piastów – w aleję Bambino.

Zmienione nazwy ulic będzie można poznać dzięki mapie Literackiego Śródmieścia. Zaznaczyliśmy na niej również okoliczne miejsca przyjazne czytaniu, można więc potraktować ją jako przewodnik: dokąd udać się z książką lub
po książkę, również po 23 kwietnia – zapowiada Aleksandra Grzesiek, koordynatorka akcji.

Na ten jeden dzień literackie adresy zyskają też miejsca sprzyjające czytaniu – księgarnie, biblioteki, antykwariaty, wreszcie skwery czy kawiarnie. Je również odnaleźć można na mapie. Część tych punktów na jeden dzień, 23 kwietnia, przygotowała specjalną ofertę dla posiadaczy map, np. pieczątkowa gra (śród)miejska – uprawniać będzie zwycięzców gratisów u partnerów akcji.

Przy zapraszaniu partnerów do akcji staraliśmy się wspierać głównie lokalne inicjatywy i szczecińskie firmy. Mamy nadzieję, że staną się inspiracją do tworzenia kolejnych miejsc przyjaznych książkom w naszym mieście – dodaje Grzesiek, która reprezentuje organizatora akcji, Stowarzyszenie „Oswajanie sztuki”.

Oprócz zabawy z mapą i poznawania miasta od nowa, w Światowym Dniu Książki będzie można wziąć udział w warsztatach, dostać książkę na mieście czy wymienić się na inne. Jest z czego wybierać, a szczegółów należy szukać na mapie lub profilu facebookowym Stowarzyszenia „Oswajanie sztuki”. Od 20 kwietnia mapa Literackiego Śródmieścia dostępna będzie online, a od 21 kwietnia będziecie ją mogli znaleźć w przestrzeni Szczecina – u partnerów akcji oraz podczas premiery szczecińskiej nieMAPY w alei Kwiatowej w sobotę, 21 kwietnia.

organizator: 

 • Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI

współorganizatorzy:

 • Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
 • FiKa
 • Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki

patronat medialny: 

 • wSzczecinie.pl

partnerzy:

 • Alternatywnie
 • Balans Café
 • Corona Coffee
 • Fanaberia Republika Rozmaitości
 • Orsola – Coffee Haus
 • Public Fontanny
 • Teatr Mały Bistro & Scena 

Akcja „Literackie Śródmieście” realizowana jest w ramach projektu „miasTOmy – program animacji społecznej na obszarze rewitalizacji”, współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin w związku z projektem pn. Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie.

 

 

kontakt TBS SZYBKI KONTAKT

 

Biuro
91 430 91 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta mieszkaniowa
91 430 91 34
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Awarie i usterki
91 430 91 15 od 8.00 - 15.30
91 488 09 86 po 15.00 
i w dni wolne (pogotowie lokatorskie)

 

Cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.