Spacer ze słońcem

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ŚRODEK Śródmiejskiej Punkt Sąsiedzki i artysta Paweł Kula zapraszają mieszkańców Szczecina na fotograficzny spacer za Słońcem. Listopadowa przechadzka zakończy się wystawą zdjęć powstałych w jej trakcie.

Paweł Kula

Jesienią 2000 r. trzech fotografów (Diego López Calvin, Sławomir Decyk, Paweł Kula) sformułowało w Szczecinie założenia wspólnego eksperymentu, który nazwali Projektem Solaris. Eksperyment ten polegał na rejestrowaniu widoków wędrującego po niebie słońca z lokalizacji różniących się szerokością geograficzną podczas półrocznych ekspozycji. Początek i koniec naświetlania zdjęcia wyznaczały momenty przesileń (czerwiec-grudzień), aparaty były samodzielnie przygotowywanymi kamerami otworkowymi, a pojawianie się negatywu polegało na powolnym ciemnieniu soli srebra. 

Najważniejszym elementem pomysłu była jednak decyzja o zaangażowaniu jak największej liczby uczestników, którzy mogliby fotografować widoki z najróżniejszych miejsc na świecie. Z tego powodu twórcy uprościli technikę pozyskiwania obrazów: fotografujący nie musieli się znać na tego typu fotografii – dzięki klarownym wskazówkom mogli w kilka minut zbudować prosty aparat, a po skończonym naświetlaniu, dzięki skanerowi, szybko uzyskać efektowny obraz pozytywowy. Popularność tego pomysłu przekroczyła oczekiwania. Idea Projektu Solaris rozpowszechniła się w sieci, a wykorzystywany w nim sposób rejestracji nazwano solarigrafią (angielski termin: solargraphy) – obecnie jest to jedna z popularniejszych metod w obszarze alternatywnych technik fotograficznych na świecie.

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Paweł Kula zapraszają wszystkich chętnych na spacer za Słońcem. Zacznie się on od krótkiego wprowadzenia, podczas którego uczestnicy zbudują proste aparaty do solarigrafii, a następnie wybiorą się na spacer, żeby zamontować te kamery w różnych zakamarkach Śródmieścia. Jest nadzieja, że już miesiąc później uda nam się zobaczyć niezwykłe obrazy naszego miasta. Powstanie z nich wystawa, którą będzie można oglądać w ŚRODKU, a także w GALERIACH [od] ULICY, czyli wyremontowanych witrynach dawnych sklepów piwnicznych przy ul. Jagiellońskiej 91 i 92.

Spacer z Pawłem Kulą rozpocznie się 16 listopada (sobota) o godz. 11 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim (ul. bł. Królowej Jadwigi 44b). UDZIAŁ JEST BEZPŁATNY.

Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji”, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.

spcer ze sloncem

 

kontakt TBS SZYBKI KONTAKT

 

Biuro
91 430 91 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta mieszkaniowa
91 430 91 34
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Awarie i usterki
91 430 91 15 od 8.00 - 15.30
91 488 09 86 po 15.00 
i w dni wolne (pogotowie lokatorskie)

 

Cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.