METRO 777. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Kamienic – 2020 kalendarium

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Wydarzeniu, podobnie jak w poprzednim roku, towarzyszyć będzie mapa i spacery z przewodnikiem, który prócz przygotowanych aktywności i dzieł sztuki – zaprezentuje bogactwo „niespodzianek” historycznych i architektonicznych tej dzielnicy.

Na metro jako środek komunikacji przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać :( Jedank od zeszłego roku trwają prace nad tym nowym, inny metrem, którym nie będziemy bali się wracać w środku nocy. Co więcej, właśnie o tej porze najbardziej będziemy chcieli tam być. Festiwal METRO to jeszcze raczkująca przestrzeń dla wszystkich kreatywnych ludzi ze Szczecina, którzy całe życie chowają swoje prace do szuflady. My je wyjmujemy i pokazujemy. Bo nie chcemy zaspokajać naszych ciał tylko fizycznie ale dokarmiać potrzebyestetyczne i metafizyczne naszej duszy – opowiada kierownik kreatywny festiwalu, Julia Pomykała.

METRO składa się z wielu przystanków. Na jednych sztukę można podziwiać, na innych ją tworzyć. Zainspirowani tym co już zobaczyliśmy, sami możemy stworzyć coś prostego a jednocześnie dającego upust naszym artystycznym fantazjom. METRO to SPOTKANIA MIESZKAŃCÓW oraz TWÓRCÓW. W zeszłym roku uczestnicy festiwalu dostali kartki, klej i trochę zdjęć starego Szczecina. Dowolnie mogli łączyć to z postaciami znanymi z kultury współczesnej. – W tym roku również zachęcamy do współtworzenia tego festiwalu razem z nami – zachęca kierownik techniczny Marta Cieślak.

Kolejna edycja „METRO” – to trwający kilka dni na zakończenie wakacji FESTIWAL SZTUKI realizowany pod opieką uznanych twórców sztuki i realizatorów wydarzeń – przez studentów i absolwentów Akademii Sztuki, tegorocznych maturzystów wraz zmieszkańcami, także dziećmi i seniorami, w których ręce oddane będą także w tym roku działania merytoryczne, organizacyjne i artystyczne – ABY PODBUDOWAĆ MŁODY KAPITAŁ LUDZKI. Młodzi twórcy, miejskie niezależne kolektywy, uznani artyści od początków swojej działalności związani z przestrzenią uliczną, a także realizacje, które będą̨ bezpośrednio wynikać́ ze wspólnych działań́ z mieszkańcami. Tam także przy współpracy mieszkańców powstaną̨ „stacje” z różnymi atrakcjami tematycznymi: kulturalnymi, artystycznymi, sportowymi, gastronomicznymi etc.

W przestrzeni całej dzielnicy nastąpi łączenie ze sobą różnych formuł i sposobów ekspozycji sztuki: od działań w polu sztuki publicznej i street-artu (realizacje artystyczne na podwórzach i ścianach w kwartale) przez prezentację praktyk artystycznych w postaci wystaw, które trzeba „znaleźć”, projekcje wideo i obiekty, aż do serii perfromance'ów i mikrokoncertów – 3 dni, ponad 10 lokalizacji, ponad 25 artystów

KAŻDA z AKTYWNOŚCI TO TAKŻE DZIAŁANIE W PRZESTRZENI PUBICZNEJ Z MIESZKANCAMI – pozostawiające kreatywne rozwiązania niwelujące zaniedbania w przestrzeni.

WIECEJ na FB: Tu Centrum.Szczecin

Kalendarium

5 września, sobota

godz. 15–18

Obiekt Kreatywny Jadwiga – bł. Królowej Jadwigi 2

 • Stacje i stany, Maciek Kowalewski, artysta ze Szczecina. Obecnie studiuje fotografię w Londynie. Interesuje się szeroko pojętą sztuką, szczególnie syntezą i przenikaniem się konkretnych dziedzin sztuki. – Staram się w sposób eksperymentalny podchodzić do różnorodnych projektów oraz akcji artystycznych. Film, fotografia oraz performance to główne media przekazu, które wykorzystuję do realizowania swoich pomysłów.
 • Point Break, Helena Sinecka, fotografia
 • the artist is absent, Piotr Michalski – student Akademii Sztuki w Szczecinie na wydziale Nowe Media i animacja – wideoinstalacja połączona z plastycznymi zdolnościami Piotrka stworzą przyprawiającą o ciarki przestrzeń, której nikt nie będzie się spodziewał
 • Sztuka higieny, Czajkowski i Wieteszka. Prace Dawida Czajkowskiego (Szczecin) oraz Andrzeja Wieteszki (Warszawa) staną się tłem ekspozycji oraz elementów badawczych mających na celu sprowokowanie mieszkańców Szczecina do refleksji nad ostatnimi tygodniami w konteście pandemii.
 • witryna ART-MAL – Artykuły dla Malarzy, Artur Malewski. Premiera kolejnej instalacji w witrynie obiektu przy Królowej Jadwigii 2
 • Apus apus, Natalia Janus-Malewska – grafika wielkoformatowa
 • „Pegazy Zarazy – Kryzysowa Gazeta Domowa”. Wymyślona i redagowana w Szczecinie, we współpracy z przyjaciółmi z całej Polski i Europy – spotkanie z redakcją szczecińskiej prasy niezależnej pod opieką Marii Sztark, możliwość poznania redaktorów oraz przeczytania archiwalnych numerów. „Pegazy Zarazy – Kryzysowa Gazeta Domowa” zaprasza do stoiska z limitowanymi egzemplarzami drukowanymi najdziwniejszej gazety w mieście. Przy stoisku rozmowy z redaktorami, którzy chętnie podzielą się sposobami na zrobienie redakcji z własnej rodziny, sąsiadów z podwórka czy kumpli z zakładu.
  Dodatkowo niespodzianki warsztatowe, zabawy i zagadki ze wspaniałymi naklejkami do wygrania.
 • KUNST MASKI „Sztuka na maseczkach”. Dziewięcioro twórców z Polski, Danii, Hiszpanii, Łotwy, Finlandii oraz Jordanii. Celem realizowanej akcji przez INKU Szczeciński Inkubator Kultury / MediaDizajn to dostarczenie bezpłatnych maseczek owysokiej jakości wykonania, będące unikatowymi dziełami dokumentem czasu , łączące sztukę i przemysł kreatywny z praktycznym wsparciem. Artystki i artyści: René Holm (Dania/Niemcy), Petri Hytönen (Finlandia), Shereen Al-Ouran(Jordania), Andris Vītoliņš (Łotwa), Hanna Wysocka (Polska), Katarzyna Wiesiołek (Hiszpania/Francja), Anita Welter (Polska), Grzegorz Piaseczny (Polska), Magdalena Chojnowska (Polska)
 • PAZY, Marcelina Dereń – malarstwo
 • PONADTO w okolicach OBIEKTU:
  – minigiełda winyli / wspólne gotowanie / gry i zabawy
  – fotospacer z Kodakiem – rób swoje fotki ANALOGIEM ! (wymagany sprzęt oraz zapisy na stronie tu.centrum szczecin)

 

godz. 16–18

PIASTÓW 75

 • Pracownia malarska Jarosława Eysmonta (ograniczona ilość odwiedzin – obowiązują zgłoszenia)

WOJSKA POLSKIEGO 50

 • Columbus Śródmieście DziczkiVibez
 • Rysunki Szczecina,Karol Ciepliński

ŚCIEGIENNEGO 2

 • Żle się wkręcam, Robert Konoposki – instalacja

ŚCIEGIENNEGO 4–5

 • Lokal Vandal graffiti – PODWÓRKO w drugiej oficynie

SZLAK GRAFITI NA DZIELNICY
To warto zobaczyć! TRASA szlakiem śródmiejskiego graffiti: Królowej Jadwigi 20 – Szkoła Podstawowa 26 Królowej Jadwigi – Małkowskiego –  Łokietka 34 – Królowej Jadwigi – Langiewicza

BOHATERÓW GETTA WARSZAWSKIEGO 21
(wejście od Królowej Jadwigi)

 • Pierwozory i sekrety – Julia Galewicz, Paweł Wołowczyk, Jakub Szewczyk – instalacje; malarstwo.
  Julia – studentka szczecińskiej Akademii Sztuki, podróżuje przez sztukę, kolekcjonuje to co vintage. Inspiracje czerpie z ludzi i otaczającej ją rzeczywistości.
  Paweł – majsterkowicz i zbieracz obrazów. Studiuje projektowanie na Akademii Sztuki w Szczecinie i działa w nowych technologiach. Razem badają perspektywy, procesy i historie.

JAGIELLOŃSKA 16, pracownia LU3

 • Kinga Dalska / Tomek Kajszczarek

MAŁKOWSKIEGO 14

Krazek – Mural – [ekspozycja stała – praca z Metro 2019]

RAYSKIEGO 23/1, Marshal Food

Malarstwo – Zuzanna Zapart. Artystka wróciła do Szczecina po kilkuletnim pobycie w Norwegii, gdzie studiowała Art, Design, Handcraft. Na wystawie zaprezentuje obrazy pochodzące z tego okresu. Pasję artystyczną wykorzystuje w pracy zawodowej. Zajmuje się m.in. reżyserią, produkcją,projektowaniem.

 

godz. 18–21

WIELKOPOLSKA 27, KinoTeatr POD ZŁOTYM LESZCZEM

 • Plama, Natalia Kochaniuk – Natalia Kochaniuk to studentka Akademii Sztuki w Szczecinie, która w tym roku udostępniła nam swoją pracę dyplomową.  – Jesteśmy świadkami nietolerowania ubioru, fryzury, zawodu, sposobu życia, czyli tych kwestii, które w idealnym świecie powinny być prywatne. W instalacji zatytułowanej „Plama” chcę poruszyć zjawisko nietolerancji wobec tego, co nieokreślone, a więc często niewygodne. Od dziecka jesteśmy katalogowani pod względem tego kim jesteśmy, bo przecież kimś zawsze musimy być. Nie wystarczy być sobą, żyjącym bytem na świecie, który pragnie być szczęśliwy nie szkodząc przy tym nikomu – propozycja interpretacji autorki.
 • Never forever, Dominika Głowala – studentka Akademii Sztuki w Szczecinie. Pracuje z obrazem i wideo. Ostatniozajmuje ją relacja obiektu z obrazem. Jej prace pokazywane były w Galerii Labirynt w Lublinie, w BABH w Teheranie oraz na wystawach zbiorowych w szczecińskich galeriach.
 • Gra w klasy, Adrian Kolarczyk – instalacja, ekspozycja stała
 • Stanisław Motyka oraz mieszkańcy Szczecina – ptaki i ptaszyska – figury ptakówzrealizowane w ramach niwelowania błędów infrastrukturalnych poprzez street art
 • Mural wielkopowierzchniowy, RENE HOLM z Esbjerg, Dania

6 września, niedziela

godz. 12–16

PIKNIK w centrum Miasta i AKTYWNOŚCI dla Dużych i Małych
Obiekt Kreatywny Jadwigi 2, początek godz. 12

 • wspólne plenerowe gotowanie

 • minigiełda winyli

Spacer po dzielnicy i okolicy z przewodnikiem Robertem Abelite, godz. 13.30

 • Po tamtej stronie – sekrety bram i podwórek szczecińskiego Śródmieścia.
  W ramach kolejnego nietuzinkowego spotkania na Królowej Jadwigi 2 w Tu Centrum.Szczecin odbędzie się drugi nietuzinkowy spacer po ulicach, bramach i podwórkach szczecińskiego Śródmieścia Zachód. Robert Abelite – krajoznawca, przewodnik turystyczny, dziennikarz i radny osiedla – poprowadzi wszystkich chętnych, małych i dużych, chcących poznać sekrety tej części miasta w zakamarki podwórek, bram i ulic. Wyjątkowy spacer rozpocznie się w niedzielę 6 sierpnia 2020 około godziny 13:30 spod siedziby Tu Centrum.Szczecin przy ulicy Królowej Jadwigi 2.
  Przydadzą się dobre aparaty, lornetki, lunety, lupy i notatniki by spisać ciekawostki.

 

Zapraszamy serdecznie.

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Jadwigi 2, Tu Centrum.Szczecin, Restauracja Marshal food, Rewitalizacja alei Wojska Polskiego w Szczecinie

Współpraca : Szczecińskie TBS / N+ Serwis / Rada Osiedla Środmieście Zachód

Współfinansowane ze środków Gminy Miasto Szczecin

W celu zachowania zasad bezpieczeństwa przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa, oraz o zachowaniu bezpiecznego dystansu. Bawmy się głową – zabezpieczoną!

 

kontakt TBS SZYBKI KONTAKT

 

Rejon Lewobrzeże
tel. 91 430 91 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejon Prawobrzeże
tel. 91 461 36 92
e-mail: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta mieszkaniowa
91 430 91 34, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
91 430 91 83, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Awarie i usterki
Rejon Lewobrzeże
  91 430 91 15 od 8 do 15.30
Rejon Prawobrzeże
  91 461 36 92 wew.160 od 8 do 15.30
Pogotowie Lokatorskie
  91 488 09 86 po 15 i w dni wolne

 

Cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.