Śródmieście znów będzie świętować!

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Spacery, wystawy, rodzinna gra miejska, warsztaty, koncerty, promocje w śródmiejskich lokalach i odsłonięcie mozaiki. 18 września 2020 r. rusza kolejna odsłona Święta Śródmieścia.

Rok 2020 przyniósł nam puste ulice, wyludnione miasta i społeczną izolację. Doświadczyliśmy rzeczywistości, którą dotychczas oglądaliśmy w filmach. Chyba wszyscy docenili wtedy rolę parków i placów, szerokich chodników, małych lokalnych sklepów. Na moment wróciliśmy od makro do mikro, czyli tego, co najbliższe. A Święto Śródmieścia to doskonała okazja, by poznać i docenić to, co (niemal) na wyciągnięcie ręki! 

Ta kilkudniowa impreza organizowana przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI wraz z wieloma partnerami odbywa się już po raz trzeci – zawsze wczesną jesienią. Ma być okazją do spotkania się w miejskich zakamarkach i zachęcać do odkrywania własnej ulicy czy osiedla w niestandardowy sposób. – W tym roku cofniemy się w przeszłość (do lat 70. ubiegłego wieku) i zastanowimy się, co by było, gdyby... Ruszymy też w przyszłość, testując inne doświadczanie miasta podczas Rajskiego dnia na Rayskiego. Na finał będziemy mogli masowo wziąć udział w koncercie w maleńkiej pracowni, dzięki transmitowaniu go online. A to tylko mały wycinek atrakcji. To wszystko, by przypomnieć, że nie trzeba ruszać w dalekie wyprawy, by zwiedzać i żyć bardziej aktywnie, ciekawie i świadomie. We własnym mieście – zapowiadają organizatorzy.

Do święta dołączyło wielu partnerów i przyjaciół Śródmieścia, i lista ta wciąż rośnie. Wśród nich są lokalni przedsiębiorcy, którzy przygotowali z tej okazji świąteczne promocje. Małą tradycją tej imprezy jest też premiera bezpłatnego wydawnictwa promującego ciekawe punkty w Śródmieściu – w tym roku ten subiektywny przewodnik prezentuje aż „101 miejsc, które musisz znać”. Będzie ono dostępne w wybranych punktach miasta, a jego jako pierwsi będą mogli go otrzymać uczestnicy Rajskiego dnia na Rayskiego (19 września).

Trzecia edycja szczecińskiego Święta Śródmieścia odbędzie się pomiędzy 18 a 20 września 2020 roku.

Szczegóły tutaj

 

KALENDARIUM

Piątek, 18 września 2020

g. 16.30 | Chodź na spacer! Fantastyka miejska z Przemkiem Głową

1 P. Glowa fot. A. Krawczak

Miejska podróż fantastyczna – patrząc na to, co jest, będziemy rozmawiać o tym, co by mogło być. Punktami odniesienia będą budynki, ludzie i zdarzenia rzeczywiste, ale nasza opowieść zaniesie nas dużo dalej – do miasta utkanego z fantastycznych wizji przeszłości i przyszłości, zawieszonego na zawsze wyłącznie w wyobraźni. Prowadzić nas będzie fantastyczny Przemek Głowa – szczeciński przewodnik, bookinista, miłośnik miast wszystkich, ale ze szczególnym miejscem w sercu dla Szczecina. 

Start z placu pod Kinem KOSMOS (al. Wojska Polskiego 5) w piątek, 18 września, o godz. 16.30. UDZIAŁ JEST BEZPŁATNY!

Wydarzenie na Facebooku tutaj.

 

g. 18.30 | Co by było, gdyby? Otwarcie wystawy planów niezrealizowanych

3 Co by bylo wystawa mat. prom. OSWAJANIA SZ TUKI

W 1963 roku zorganizowano konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zabudowę Placu Przyjaźni Polsko-Radzieckiej (obecny plac Zgody). Zwyciężył projekt szczecińskich architektów – Wacława Furmańczyka i Witolda Jarzynki. Cztery jednakowe wysokie bloki, które mijamy codziennie przy alei Wojska Polskiego na odcinku od dawnego Kina Kosmos do baru Pasztecik to realizacja ich zwycięskiej koncepcji. Jak wyglądałaby aleja Wojska Polskiego, gdyby w 1964 roku do realizacji wskazano inną, jedną z dwóch wyróżnionych wtedy koncepcji? Wystawa „Co by było, gdyby?” to prezentacja dwóch niezrealizowanych projektów na zagospodarowanie placu Zgody w Szczecinie. Oba projekty zostały wyróżnione w konkursie w 1964 roku i zdecydowanie różnią się od zrealizowanego projektu, który możemy dzisiaj oglądać. Wystawa zawiera archiwalne plany i zdjęcia makiet przygotowanych na konkurs, a także  współczesną wizualizacje propozycji oraz makiety. Patronat nad wystawą objął SARP Szczecin.

2 Co by bylo wystawa mat. prom. OSWAJANIA SZ TUKI

Otwarcie wystawy i spotkanie z twórcami 18 września (piątek) o godz. 18.30 przy GALERII [od] ULICY przy ul. Jagiellońskiej 92. Ekspozycję będzie można oglądać całodobowo w GALERII [od] ULICY przy ul. Jagiellońskiej 92 oraz (fragmenty) w witrynie ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/U1 (skrzyżowanie z ul. Bohaterów Getta Warszawskiego).

Autorzy wystawy:
Marcin Szneider. Architekt urbanista. Praktykuje, chociaż wierzy coraz mniej. Osiedlowy radny. Niedoszły artysta. Członek Szczecińskiego Ruchu Miejskiego. Lubi bloki i wegańskie pączki z Berlina.Ada Krawczak. Projektantka graficzna. Kocha projektować wszystko, co ma w sobie litery. Członkini Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI, gdzie walczy o lepsze miasto. Marzy jej się rower cargo. 

Wydarzenie na Facebooku tutaj.

 

Sobota, 19 września 2020

g. 12 | Chodź na spacer! Mozaiki śródmiejskie z Joanną i Sabiną

6 S. Waclawczyk i J. Olszowska fot. M. Miło szewski

Spacer śladem śródmiejskich mozaik z Joanną Olszowską i Sabiną Wacławczyk, czyli duetem stojącym za inicjatywą pn. Mozaiki szczecińskie. Będzie można zobaczyć kilka prac, które dotychczas nie były pokazywane podczas mozaikowych spacerów. Co więcej, swoje podwoje specjalnie dla spacerowiczów otworzą: była restauracja Amaretti oraz kościół p.w. A. Boboli. Będzie można też zobaczyć wszystkie nowe śródmiejskie mozaiki (KOSMOS, MIŁOŚĆ, PODWÓRKO). A na deser uczestnicy spaceru będą mieli okazję wziąć udział w odsłonięciu najnowszej z nich, która właśnie powstaje. Spacer pieszy – będzie dużo chodzenia, uprasza się o zaopatrzenie w wygodne buty i wodę. Start spod zegara na Deptaku Bogusława (tuż obok fontanny) w sobotę, 19 września, o godz. 12.00. 

Wydarzenie na Facebooku tutaj.

 

g. 14 | Odsłonięcie mozaiki REJS

7 fot. M. Jastrzebski

Najnowsza śródmiejska mozaika, inspirowana morzem i portowym charakterem Szczecina, powstawała przez ostatnie tygodnie. To okoliczni mieszkańcy w głosowaniu zdecydowali o jej ostatecznym kształcie. Kolejna praca artystów ze Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI będzie dostępna do oglądania w ścisłym centrum, ale niecierpliwi muszą jeszcze chwilę poczekać – dokładna lokalizacja jest na razie tajemnicą. W ramach Święta Śródmieścia odbędzie się nie tylko jej odsłonięcie, ale też uroczysty przemarsz z placu przy Pizzerii Piccolo (przy dawnej „ścianie płaczu”, gdzie odbywać się będzie Festiwal Marek alei Wojska Polskiego) na podwórko, które skrywa nową mozaikę pn. REJS. Przemarsz startuje w sobotę, 19 września, o godz. 14.00.

Wydarzenie na Facebooku tutaj.

 

g. 12–20 | Rajski dzień na Rayskiego

Święto Śródmieścia 2020 zawita na ul. Rayskiego! Tego dnia jedna z najchętniej odwiedzanych ulic miasta – dzięki współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, organizacjami i aktywistami – stanie się przestrzenią aktywności i zabawy. Znajdą tam coś dla siebie zarówno mali, jak i duzi, bo w programie m.in. warsztaty, koncerty, akademia deskorolki, uliczne studio portretowe i wiele więcej, a to wszystko z muzyką w tle. Będzie można też rozsiąść się wygodnie w zlokalizowanych tam lokalach - wiele z nich przewiduje tego dnia zniżki i promocje! 

8 ul. Rayskiego fot. P. Jaworski

To całodniowe wydarzenie jest też po to, by promować tymczasowe, alternatywne formy korzystania z centrów miast poprzez oddanie ich mieszkańcom do celów innych niż tylko komunikacyjne. Co ważne, tego dnia ulica będzie zamknięta dla ruchu samochodowego na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do pl. Zamenhofa w godzinach od 11.00 do 21.00.

Wydarzenie na Facebooku tutaj.

 

niedziela, 20 września 2020

g. 11 | Dzieciaku, chodź na spacer! Gwiaździsty Szczecin z przełomu wieków z Małgosią Dudą 

Czy wiecie, że Szczecin to miasto pełne symboli gwiazd i Słońca, które wyzierają ze ścian kamienic? Jakie ślady nieba można znaleźć na śródmiejskich ulicach? Tego będzie można dowiedzieć się podczas wyjątkowego spaceru, który powstał specjalnie z myślą o dzieciach!

9 M. Duda fot. W. Mielech

Spacer poprowadzi Małgorzata Duda. Miejska przewodniczka, której serce szczególnie drży na dźwięk słów: Pomorze Zachodnie. Opowieści o pomorskiej czarownicy Sydonii von Borcke często snuje ubrana w specjalnie dla niej uszytej replice sukni szlachcianki z obrazów Cranacha. Współautorka przewodników i autorka pięciu książeczek dla dzieci z serii „Legendy Pomorza Zachodniego”.

Start na pl. Grunwaldzkim w niedzielę, 20 września, o godz. 11.00. 

Wydarzenie na Facebooku tutaj.

 

g. 13 | Bohaterki. Rodzinna gra miejska 

„Bohaterki" to gra dla rodzin w rozumieniu tradycyjnym, ale też dla grup przyjaciół, par, podwórkowych ekip i wszystkich, którzy chcą niedzielne popołudnie spędzić na poznawaniu Śródmieścia przez pryzmat opowieści o kobietach-bohaterkach. Kim są szczecińskie bohaterki? To kobiety, które zapisały się w lokalnej historii – te bardziej znane (jak Helena Kurcyusz czy Krystyna Łyczywek), jak i ciche heroiny codzienności, być może nawet Wasze babcie! Warto zebrać ekipę, wziąć udział w grze i poznać je lepiej! Uczestnicy gry przeniosą się w czasie do początków polskiego Szczecina, a ich przewodnikiem w meandrach śródmiejskich ulic i bohaterskich opowieści będzie… znaleziony pamiętnik. 

Jak wziąć udział w grze? Obowiązują zapisy – wystarczy napisać maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule wpisując BOHATERKI, a w treści podając liczebność grupy oraz numer telefonu do kontaktu. W grze może wziąć udział max. 20 grup – decyduje kolejność zgłoszeń. Wszyscy uczestnicy gry otrzymają prezenty! Start gry w niedzielę, 20 września, o godz. 13.00 na placu przy Pizzerii Piccolo (przy dawnej „ścianie płaczu”), gdzie tego dnia odbywać się też będzie Festiwal Marek alei Wojska Polskiego.

Wydarzenie na Facebooku tutaj.

 

g. 17 | Pokaz filmu Śmietnisko

10 Smietnisko mat. prom. dystrybutora

Galeria Obrońców Stalingradu 17 znów otwiera się specjalnie dla uczestników Święta Śródmieścia. Tym razem będzie można zobaczyć film Śmietnisko w reżyserii Lucy Walker. To opowieść o największym wysypisku śmieci na świecie, jego stałych “bywalcach” i brazylijskim artyście. Vik Muniz w Rio de Janerio chce zrealizować kolejny projekt. Przekona szperających w śmieciach zbieraczy plastiku, szkła czy gumy, żeby mu zaufali, dali się poznać, sfotografować i pomogli stworzyć z odpadów obrazy. Kamera zagląda do ich domów, poznaje rodziny i życia. Umorusani „śmieciarze” nie kryją, że ich domy są w rozsypce, często mają na wychowaniu gromadę dzieci, zdarza się, że mąż ma skłonności do agresji. A jednak wydają się szczęśliwi. Długonoga blondwłosa Isis zakłada do przebierania śmieci długie kolczyki i ubrania, jak Madonna w latach 80. Sebastiano na wysypisku znajduje książki, zaczytuje się w Machiavellim i mówi, że Nietzsche miał fajną koncepcję życia. Dystyngowana babcia Irma od 26 lat gotuje dla wszystkich obiady z tego, co przywiozą z supermarketów. Oni nie chcą litości. Chcą, żebyśmy docenili ich pracę i zobaczyli, jak ich życie na chwilę zmienia się dzięki Vikowi. Pokaz startuje w niedzielę, 20 września, o godz. 17.00 w galerii Obrońców Stalingradu 17 przy ul. Bałuki 17. 

Wydarzenie na Facebooku tutaj.

Śmietnisko (Wasteland)
prod. Wielka Brytania / Brazylia
czas trwania: 99 minut
reżyseria: Lucy Walker
muzyka: MOBY

 

g. 19 | Dynasonic (koncert online)

Tradycją Święta Śródmieścia jest koncert w nietypowym miejscu. Pandemia wymusiła pewne zmiany, ale nie zburzyła założeń – finałowy koncert odbędzie się w pięknej przestrzeni przedwojennego fotograficznego atelier przy ul. Bałuki. Obecnie gospodarzem miejsca jest Andrzej „Graba” Grabowiecki.

12 Dynasonic fot. Paweł Zanio

Wystąpi formacja Dynasonic, czyli Mateusz Rychlicki (perkusja, elektronika), Adam Sołtysik (bas) i Mateusz Rosiński (elektronika). Po mocnym debiucie, to szczecińsko-gorzowskie trio powraca z drugą odsłoną muzyki dubwave. Nowy materiał pt. dynasonic#2, wydany w maju 2020 r. nakładem wytwórni Instant Classic, znów sięga do źródeł gatunku, by wydobyć puls i harmonię, które w żelaznym uścisku repetywności łączą z tym, co eksperymentalne i świeże. dynasonic#2 to podróż na własną rękę. Skręt w gęstwinę, która przytłacza bliskością wrażeń i porusza pierwotne zmysły. To jest właśnie Dynasonic. Intensywność poprzez prostotę i intuicyjność przekazu. 

W tym roku w koncercie będzie mogła uczestniczyć nieograniczona liczba osób, bo będzie on transmitowany online na Facebooku Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI i wszczecinie. Żywa publiczność - ze względu na sytuację pandemii i możliwości przestrzeni - ograniczy się do kilku szczęśliwców, którzy wygrają wejściówki (szczegóły w wydarzeniu na Facebooku). Koncert startuje w niedzielę, 20 września, o godz. 19.00.

Wydarzenie na Facebooku tutaj.

 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na niektóre obowiązują zapisy.

Wszyscy uczestnicy Święta Śródmieścia 2020 proszeni są o bezwzględne zachowywanie dystansu od innych, a także zakładanie maseczek/przyłbic ochronnych. Organizator rezerwuje sobie prawo odmowy udziału w wydarzeniach tym osobom, które narażają siebie i innych.

Święto Śródmieścia 2020 powstaje dzięki wsparciu ze środków publicznych, czyli naszych wspólnych pieniędzy. Finansowanie: Gmina Miasto Szczecin, Patriotyzm jutra / Muzeum Historii Polski, Bosman Szczeciński / Bosman dla regionu.

 

 

kontakt TBS SZYBKI KONTAKT

 

Rejon Lewobrzeże
tel. 91 430 91 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejon Prawobrzeże
tel. 91 461 36 92
e-mail: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta mieszkaniowa
91 430 91 34, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
91 430 91 83, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Awarie i usterki
Rejon Lewobrzeże
  91 430 91 15 od 8 do 15.30
Rejon Prawobrzeże
  91 461 36 92 wew.160 od 8 do 15.30
Pogotowie Lokatorskie
  91 488 09 86 po 15 i w dni wolne

 

Cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.