To będzie najnowocześniejsza biblioteka w Szczecinie

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Szczecińskie TBS ogłosiło przetarg na budowę oraz wyposażenie Mediateki na Prawobrzeżu. Znajdzie się w nim m.in.: wypożyczalnia książek, czytelnia, sala multimedialna i przestrzeń wystawiennicza. To pierwszy tego typu obiekt w Szczecinie planowany od podstaw – od konkursu architektonicznego po budowę. 

Po Domu Kultury Krzemień to kolejna inwestycja w sferze kultury ważna dla mieszkańców prawobrzeżnej części Szczecina. Mediateka, która powstanie w rejonie ul. Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej i na pewno będzie służyć wielu mieszkańcom pobliskich osiedli. 

Zamówienie publiczne na wykonanie robót budowlanych wraz z dostawą i montażem wyposażenia ogłosiło Szczecińskie TBS, które w tym przypadku jest inwestorem zastępczym Gminy Miasto Szczecin. Firmy zainteresowane realizacją inwestycji mogą składać swoje oferty do 27 września br. do godz.12. Termin realizacji zamówienia będzie wynosił wynosi 508 dni, licząc od daty przekazania wykonawcy terenu budowySzczegóły na temat przetargu znajdują się na stronie:https://portal.smartpzp.pl/stbs/public/postepowanie?postepowanie=18963769

Budynek Mediateki zaplanowano jako nowoczesny obiekt wykraczający poza schemat tradycyjnej biblioteki. Będzie łączył w sobie wiele funkcji, w tym: mulimedialne, widowiskowe, lokalnego centrum kultury i aktywności mieszkańców. 

Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie wykonana „pod klucz”. Będzie się składała z trzech połączonych ze sobą segmentów, o projektowanej powierzchni użytkowej ok 2 tys m². 

Ideą towarzyszącą projektowaniu obiektu było uproszczenie bryły oraz podział budynku na trzy klarownie wyodrębnione części połączone wspólną komunikacją. Kształt budynków i ich dachy wynikają m.in. z rozdzielenia funkcji obiektu (trzy strefy) oraz analizy uwarunkowań przestrzennych i urbanistycznych. Nieregularne kształty bryły wynikają bezpośrednio z istniejącego w tym miejscu układu przestrzennego i stanowią próbę nawiązania do okolicznej zabudowy. Dzięki umieszczeniu kalenic po przekątnej budynku oraz nierównoległych ścian, obiekt z każdej perspektywy będzie wyglądał inaczej.

Architektura obiektu pozwoliła jednoznacznie wyodrębnić strefy o różnym przeznaczeniu.

Budynek czytelni („A”), którego podstawową funkcją będzie funkcja wypożyczalni zbiorów oferuje również m.in. przestrzenie dla dzieci, do pracy indywidualnej i w grupach czy strefy odpoczynku przy książce lub gazecie. Przewidziano również miejsce do spotkań lub pracy przy stolikach na parterze oraz tzw. cichą czytelnię. Jest to również strefa przeznaczona dla rodziców czekających na swoje dzieci, które odwiedzają bibliotekę. Przewidziano również stanowiska komputerowe, odsłuchu oraz miejsca do pracy dla osób ze specjalnymi wymaganiami.

Z górnej kondygnacji zaplanowano wejście na otwarty taras znajdujący się nad holem wejściowym. Taras będzie pełnił również funkcję zewnętrznej sceny z miejscem przeznaczonym na widownię lub np. forum do spotkań czy organizowania kameralnych wydarzeń plenerowych.

W najmniejszej części budynku („B”) zaplanowano m.in. zaplecze sanitarne i szatniowe, niewielką salę projekcyjną oraz sale multimedialne do gry na konsolach oraz sale muzyczne do gry na instrumentach. W tej części będzie również część administracyjna obiektu. Na paterze znajdzie się lokal użytkowy mogący pełnić np. funkcję kawiarni z niezależnym wejściem.

W części „C” obiektu zaprojektowano salę spotkań na blisko 200 osób. Będzie się ona składać z kaskadowej widowni z fotelami zamontowanymi na stałe oraz z płaskiej części mogącej pełnić funkcję sceny. Sala widowiskowa może działać jako duża otwarta przestrzeń ale zaprojektowano również możliwość podzielenia sali za pomocą systemowej, akustycznej ściany mobilnej. Sala widowiskowa będzie wyposażona w system profesjonalnego nagłośnienia oraz podstawowej techniki scenicznej dzięki temu możliwe będzie organizowanie koncertów i przedstawień estradowych.

W sąsiedztwie budynku zaplanowano część parkową mającą składać się z dużego trawnika dającego możliwość wypoczynku lub rekreacji oraz części z nasadzeniami drzew oraz ławkami. Nawierzchnia tej części będzie mineralna, typowo parkowa dająca możliwość np. gry w Boule. Planowane nasadzenia w tej części to platany. Obok tej części znajdować się będzie parking przeznaczony dla użytkowników obiektu otoczony zielenią. Również na terenie parkingu, pomiędzy planowanymi miejscami postojowymi zaplanowano nasadzenia drzew i krzewów.

Projekt obiektu został wyłoniony w konkursie architektonicznym zorganizowanym w 2018 r. Jego autorami są szczecińscy architekci Karol Barcz i Kamila Buczkowska.

  • BIBLIOTEKA_MAJOWE_WIDOK_01
  • BIBLIOTEKA_MAJOWE_WIDOK_02
  • BIBLIOTEKA_MAJOWE_WIDOK_03
  • BIBLIOTEKA_MAJOWE_WIDOK_04
  • BIBLIOTEKA_MAJOWE_WIDOK_05

 

kontakt TBS SZYBKI KONTAKT

 

Rejon Lewobrzeże
tel. 91 430 91 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejon Prawobrzeże
tel. 91 461 36 92
e-mail: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta mieszkaniowa
91 430 91 34, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
91 430 91 83, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Awarie i usterki
Rejon Lewobrzeże
  91 430 91 15 od 8 do 15.30
Rejon Prawobrzeże
  91 461 36 92 wew.160 od 8 do 15.30
Pogotowie Lokatorskie
  91 488 09 86 po 15 i w dni wolne

 

Cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.