Rewitalizacja „Bliżej przestrzeni 2016–2022”

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego 1 zawiadamia, że w dniu 11 sierpnia 2016 roku rozstrzygnięty został konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji obszaru obejmującego kwartał śródmiejski oznaczony numerem 36 ograniczony aleją Wojska Polskiego oraz ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego, Błogosławionej Królowej Jadwigi, Andrzeja Małkowskiego i Księcia Bogusława X w Szczecinie.

blizej przestrzeni stbs 01

W konkursie złożone zostały trzy prace konkursowe.

I nagrodę otrzymała praca konkursowa złożona przez: DOMINO Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj, z siedzibą w Szczecinie przy ul. Mickiewicza 118/5

W uzasadnieniu sądu konkursowego czytamy:

Praca uzyskała pierwszą nagrodę za spójną koncepcję zagospodarowania przestrzeni wnętrza kwartału, której niewątpliwym walorem jest przeznaczenie znaczącej powierzchni obszaru na funkcje rekreacyjne. Idea utworzenia we wnętrzu kwartału terenu z zielenią komponowaną w znakomity sposób poprawia komfort życia mieszkańców w tej części miasta w przeciwieństwie do innych fragmentów Szczecina, stosunkowo ubogiej w tereny zielone.
Warto podkreślić, ze projekt zachowuje również ogród istniejący w południowej wschodniej części kwartału, powstały z inicjatywy mieszkańców.
Jednocześnie praca szanuje skalę otaczającej historycznej zabudowy powstałej w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku, oferując budynki mieszkalne i usługowe o dobrej architekturze dostosowanej harmonijnie do istniejącej zabudowy.
Otwarty charakter założenia bez wydzielonych zamkniętych enklaw z pewnością stanowi element sprzyjający integracji lokalnej społeczności. Pozwala na to również umieszczenie funkcji integrujących w parterach budynków co umożliwia realizację różnorodnych/ wariantowych scenariuszy ewentualnych przyszłych rozwiązań użytkowych. Wpisuje się również w nowoczesny układ urbanistyczny miasta, charakteryzujący się szerokimi traktami komunikacyjnymi z wielkomiejską zabudową.

II nagrodę przyznano pracy konkursowej opracowanej przez firmę JAZ + ARCHITEKCI ŻMIJEWSKI JAWORSKI MASSE S.C. z siedzibą w Warszawie (02-309) przy ul. Słupeckiej 9/17b.

III nagrodę przyznano pracy konkursowej opracowanej przez Studio A4 Spółka Projektowa z o.o. z siedzibą w Szczecinie (70-470) przy al. Wojska Polskiego 20.

Jednocześnie Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie uprzejmie informuje, że w siedzibie Szczecińskiego TBS (korytarz I, II piętra) do dnia 16 września 2016 roku trwa wystawa pokonkursowa wszystkich złożonych w konkursie prac. Z pracami konkursowymi można zapoznać się od poniedziałku do piątku, w godzinach między 8 a 16.

 

Szczecińskie TBS realizację programu Rewitalizacja „Bliżej przestrzeni 2016–2022” na obszarze kwartału 36 w centrum Szczecina, ograniczonego ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego, Księcia Bogusława X, Andrzeja Małkowskiego oraz Błogosławionej Królowej Jadwigi podzieliło na kilka etapów. Rozstrzygnięty właśnie konkurs stanowi drugi etap przygotowań do programy. Pierwszym etapem przygotowań było badanie ankietowe przeprowadzone wśród mieszkańców i użytkowników kwartału. Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis wynikówe badania. 

 

Realizując cele związane z działalnością Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego planujemy, przy wsparciu Gminy Miasto Szczecin, kontynuować rewitalizację śródmiejskiej zabudowy. Przyprowadzone przez Szczecińskie TBS rewitalizacje śródmiejskich kamienic wraz z kompleksową przebudową ich otoczenia pozwoliły stworzyć lepsze warunki życia mieszkańcom. Efekty tego można obejrzeć w kwartale 27, kwartale 23, którego przebudowa odbywała się w ramach programu Rewitalizacja RAZEM czy też w odnowionym fragmencie kwartału 33, gdzie wkrótce oddane do użytkowania będą kamienica oraz całkowicie od podstaw przebudowane oficyny przy ul. Jana Karola Chodkiewicza 8–9.

Kontynuowane przez Szczecińskie TBS działania, które na terenie kwartału 36 będą się odbywać w ramach programu Rewitalizacja „Bliżej przestrzeni 2016–2022”, mają służyć korzystającym z tej przestrzeni, czyli mieszkańcom oraz innym osobom, których codzienne życie jest związane z tym miejscem. Zmiany te nie mogą odbywać się bez ich udziału. Dlatego Szczecińskie TBS zaprosiło mieszkańców i użytkowników nieruchomości w kwartle 36 do aktywnego udziału w procesie inwestycyjnym już na etapie przygotowań, choć aktywna wspólpraca jest przewidziana również w dalszych etapach jego realizacji. Szczególnie istotne było zebranie uwag i opinii, które użytkownicy i mieszkańcy kwartału mogli przekazać w rozprowadzonych wśród nich ankietach.

 

Badanie ankietowe odbywało się w dniach 18–29 kwietnia 2016 r. Szczecińskie TBS dostarczyło mieszkańcom i użytkownikom nieruchomości 467 ankiet, które szczegółowo pytały o dotychczasowy sposób korzystania z przestrzeni wspólnych, a także o największe bolączki i propozycje zmian. Wypełnione ankiety przekazali w większości mieszkańcy kwartału (95 proc. wypełnionych ankiet) w wieku średnim i starsze (81 proc. ankiet).

Z analizy udzielonych przez ankietowanych odpowiedzi wynika, że mieszkańcy cenią sobie kwartał jako miejsce do życia. Szczególnie ważnym aspektem jest jego usytuowanie w centrum, a także, choć w zdecydowanie mniejszym zakresie, więzi międzysąsiedzkie.Pomimo że ponad połowa ankietowanych deklaruje częste użytkowanie wnętrza kwartału, niespełna 10 proc. osób wskazuje na sposób korzystania, który budować może relacje międzyludzkie (spotkanie z sąsiadami, spędzanie czasu na terenie zielonym, aktywność z dziećmi) jednocześnie podkreśla się, że obok zaniedbanych budynków i otoczenia, brak miejsc do wypoczynku, wspólnych spotkań i placu zabaw stanowi największą wadę mieszkania w obrębie kwartału (łącznie 40 proc. ankietowanych).

Oczekiwane przez ankietowanych mieszkańców zmiany, które miałaby przynieść rewitalizacja to przede wszystkim stworzenie wyodrębnionych miejsc wypoczynku w otoczeniu zieleni, placu zabaw i miejsc do aktywnego spędzania czasu (miejsca do ćwiczeń, organizacji imprez takich jak pchli targ, podwórkowych festynów, klubu osiedlowego) – liczy na to aż 77% ankietowanych. Sygnalizowana jest również problematyka poprawy jakości miejsc składowania odpadów i związane z tym powstanie zadaszonych, dyskretnych wiat śmietnikowych, które nie kolidowałyby z możliwością spędzania wolnego czasu we wnętrzu kwartału.

Ważnym elementem zmian powinno być rozwiązanie problemu parkowania samochodów. Z jednej strony najwięcej, bo ponad 52 proc. respondentów zwróciło uwagę na problemy z miejscem do parkowania wewnątrz kwartału (wynikające między innymi z korzystania z wolnych miejsc przez „obce” samochody), co przełożyło się na postulowanie przez 15 proc. respondentów stworzenia większej ilości miejsc. Z drugiej strony parkujące we wnętrzu samochody postrzegane są jako element zniechęcający do korzystania z podwórek w ogóle i jako największa (obok zaniedbanego otoczenia pozbawionego miejsc do wypoczynku) wada mieszkania w obrębie kwartału – skarżīło się na to 16 proc. ankietowanych. Połowa respondentów zainteresowana jest skorzystaniem z płatnych miejsc garażowych w obrębie kwartału, przy umiarkowanej opłacie (do 100 zł – 33 proc., do 150 zł – kolejnych 19 proc.).

 

Z badania wynika więc jasno, że oczekiwane przez mieszkańców zmiany skoncentrowane są na uwolnieniu przestrzeni wewnątrz kwartału dla potrzeb aktywności, które przyczynią się do stworzenia możliwości wypoczynku i budowania więzi międzysąsiedzkich, jednak nie może odbyć się to kosztem miejsc parkingowych, na które istnieje duże zapotrzebowanie.

Badanie ankietowe potwierdziło główne zamierzenia programu Rewitalizacja „Bliżej przestrzeni 2016–2022”, jakim jest stworzenie wspólnie z mieszkańcami i użytkownikami przyjaznej przestrzeni, z której w zróżnicowany sposób korzystać będą różne grupy. Szczecińskie TBS tradycyjnie stawiać będzie na wysoki standard użytkowy i architektoniczny planowanych działań inwestycyjnych. Służyć temu będzie, między innymi, konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji zabudowy wnętrza kwartału 36, który zostanie wkrótce zorganizowany. Liczymy, że projekt i jego autorski charakter przyczynią się do powstania miejsca wyjątkowego i przyjaznego mieszkańcom.

 

  • blizej-przestrzeni-stbs-01
  • blizej-przestrzeni-stbs-02
  • blizej-przestrzeni-stbs-03
  • blizej-przestrzeni-stbs-04
  • blizej-przestrzeni-stbs-05
  • blizej-przestrzeni-stbs-06
  • blizej-przestrzeni-stbs-07

 

 

kontakt TBS SZYBKI KONTAKT

 

Rejon Lewobrzeże
tel. 91 430 91 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejon Prawobrzeże
tel. 91 461 36 92
e-mail: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta mieszkaniowa
91 430 91 34, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
91 430 91 83, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Awarie i usterki
Rejon Lewobrzeże
  91 430 91 15 od 8 do 15.30
Rejon Prawobrzeże
  91 461 36 92 wew.160 od 8 do 15.30
Pogotowie Lokatorskie
  91 488 09 86 po 15 i w dni wolne

 

Cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.