Chodkiewicza 8-9 – Kwartał 33

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Kwartał ograniczony ulicami Bolesława Krzywoustego, Bolesława Śmiałego, Chodkiewicza i al. Piastów.

Kwartal 33


Jakie były początki?

Kwartał nr 33 został wyznaczony do kompleksowej renowacji uchwały Rady Miejskiej w Szczecinie z dnia 25 marca 1996 roku. Pierwsze dwa budynek tego kwartału (przy ul. Bolesława Krzywoustego 23) został poddany renowacji w 2000 roku, z wykorzystaniem dotychczasowych doświadczeń zdobytych w trakcie prac w kwartale 27. W renowacji drugiego (zdecydowana większość lokali wykupionych) zastosowano inny model: wspólnie z właścicielami lokali i przy wykorzystaniu pomocy finansowej Gminy (program Nasz Dom) poddano renowacji części wspólne nieruchomości, a po wykupieniu od Wspólnoty strychu – powstały czynszowe mieszkania Szczecińskiego TBS. Przedsięwzięcie było trudne zarówno pod względem technicznym jak i organizacyjnym ponieważ budynek w trakcie robót był zamieszkały. Inwestycja ta zdobyła nagrodę Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w konkursie „Modernizacja Roku 2001”.


Jaki standard mieszkań?

Zastosowano standard działań modernizacyjnych, jak w kwartale nr 27 – wszystkie mieszkania są wyposażone w łazienki, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę z sieci miejskiej, wentylację mechaniczną, zastosowano ocieplenie budynków oraz energooszczędne okna i szyby.

Drugim budynkiem poddanym renowacji był budynek przy ul. Bolesława Krzywoustego 22, w którym właściciele wyodrębnionych lokali dysponowali zdecydowaną większością udziałów w nieruchomości. Wspólnota Mieszkaniowa uzyskała dofinansowanie remontu części wspólnych nieruchomości z budżetu gminy w ramach programu „Nasz Dom”.


Kompozycja przestrzenna

Kompozycja przestrzenna kwartału opiera się na podkreśleniu odrębności dwóch zwartych zespołów architektonicznych przy ul. Bolesława Śmiałego 34–36 i przy ul. Chodkiewicza 8–10 oraz pierzejowej zabudowy wzdłuż al. Piastów (ze skróconymi i przebudowanymi oficynami). Koncepcja proponuje zespół nowej zabudowy w centrum kwartału.


Co na to konserwator?

Kwartał nr 33 znajduje się w strefie A ochrony historycznej struktury przestrzennej. Nakłada to obowiązek zachowania przestrzennego charakteru tego zespołu urbanistycznego, utrzymania zwartości zabudowy pierzejowej, wysokości i kubatury budynków, geometrii dachów, utrzymania istniejących przedogródków.

Kamienica narożnikowa przy ul. Chodkiewicza (własność poczty Polskiej) stanowi jedyny w tej dzielnicy obiekt wpisany do rejestru zabytków.


Zróżnicowane finansowanie

Źródłem finansowania renowacji były własne środki finansowe Szczecińskiego TBS, środki finansowe wspólnot mieszkaniowych, kredyty z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz pomoc z budżetu Gminy.


Czy osiągnięto założone cele?

Renowacja kwartału nr 33 jest w trakcie realizacji; poddawane systematycznej przebudowie i modernizacji są czynszowe mieszkania położone w budynku narożnikowym przy Pl. Kościuszki, a w najbliższej przyszłości, przy pomocy środków z dawnego KFM, będzie modernizowany zespół zabudowy przy ul. Chodkiewicza 8–10. Osiągnięcie całościowego efektu będzie zależało od krajowych możliwości kredytowych oraz pomocowych środków unijnych – zarówno w odniesieniu do mieszkań czynszowych Szczecińskiego TBS, jak i remontów części wspólnych nieruchomości należących do wspólnot mieszkaniowych.

 

  • Kwartal_33-1
  • Kwartal_33-2
  • Kwartal_33-3
  • Kwartal_33-4
  • Kwartal_33-5
  • Kwartal_33

 

kontakt TBS SZYBKI KONTAKT

 

Rejon Lewobrzeże
tel. 91 430 91 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejon Prawobrzeże
tel. 91 461 36 92
e-mail: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta mieszkaniowa
91 430 91 34, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
91 430 91 83, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Awarie i usterki
Rejon Lewobrzeże
  91 430 91 15 od 8 do 15.30
Rejon Prawobrzeże
  91 461 36 92 wew.160 od 8 do 15.30
Pogotowie Lokatorskie
  91 488 09 86 po 15 i w dni wolne

 

Cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.