Kwartał Turzyński nr 27

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Kwartał nr 27 ograniczony ulicami Bolesława Śmiałego, Karola Chodkiewicza, Pocztową i Piotra Ściegiennego.

kw27 z lotu ptaka


Jakie były początki?

Prace nad renowacją kompleksową kwartału nr 27 trwały w Urzędzie Miejskim od 1992 roku. W 1993 roku stworzono pierwsze zarysy długofalowego i złożonego procesu renowacji kompleksowej (jego projekt otrzymał nagrodę Związku Miast Polskich).

Projekt renowacji kompleksowej kwartału nr 27 zyskał uznanie wielu innych miast w Polsce, które wówczas przymierzały się do podobnych działań i później często korzystały ze szczecińskich doświadczeń.


Założone cele?

Do podstawowych celów działań renowacyjnych należą:

  1. społeczne – poprawa zamieszkiwania na tym obszarze, zmniejszenie gęstości zaludnienia, zmiana i zrównoważenie struktury społecznej Śródmieścia,
  2. techniczne – poprawa stanu technicznego budynków i otoczenia,
  3. kulturowe – zachowanie historycznych walorów urbanistycznych i architektonicznych śródmieścia Szczecina,
  4. miastotwórcze – ocalenie od dewastacji centrum miasta i przywrócenie mu właściwych funkcji,
  5. ekologiczne – wprowadzanie nowoczesnych technologii uwzględniających zagadnienia ekologiczne, szczególnie w aspekcie sposobu ogrzewania oraz oszczędności energii i wody.


Kompozycja przestrzenna

Kompozycja renowacji kwartału opiera się na podziale na dwa zielone dziedzińce z miejscami zabaw dla dzieci i rekreacji dla starszych mieszkańców. Podział ten osiągnięto przez zorganizowanie przejścia przez kwartał z ulicy Bolesława Śmiałego na ulicę Pocztową. Obudowę pasażu tworzą dwa ciągi zmodernizowanych budynków oficynowych.

Budynki oficynowe były skracane i gruntownie przebudowywane, aby uzyskać dobre nasłonecznienie oraz zlikwidować mieszkania z przejściowymi pokojami.


Co na to konserwator?

Kwartał nr 27 znajduje się w strefie A ochrony historycznej struktury przestrzennej. Jest więc obowiązek zachowania przestrzennego charakteru tego zespołu urbanistycznego; utrzymania zwartości zabudowy pierzejowej, wysokości i kubatury budynków, geometrii dachów, utrzymania przedogródków. Wewnątrz kwartału zostały też zachowane trzy niewielkie budynki dawnych stajni – obecnie dwa zaadaptowano na lokale użytkowe, a jeden na mieszkanie.

Elewacje frontowe remontuje się zachowując detale decydujące o wyjątkowości i wieku tych kamienic, mimo że przysparza to wielu problemów technicznych np. ocieplenie ściany elewacyjnej musi być wykonane od wewnątrz budynku.

W miarę możliwości zachowano posadzki w pomieszczeniach bramowych oraz ornamenty dekorujące sufity i ściany mieszkań.


Jaki standard mieszkań?

Wszystkie mieszkania są wyposażone w łazienki, wentylację mechaniczną, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę z sieci miejskiej oraz są prawidłowo nasłonecznione. Zastosowano wyłącznie drewnianą stolarkę okienną oraz ekologiczne materiały wykończeniowe.


Czy pamiętano o ekologii?

Wszystkie budynki zostały ocieplone i wyposażone w energooszczędne okna i szyby.
Centralne ogrzewanie i ciepła woda z sieci miejskiej są częściowe wspomagane przez kolektory słoneczne zainstalowane na dachu jednej z oficyn.
Na niektóre działania z zakresu ekologii i urządzenia przynoszące oszczędność zużycia wody i energii Urząd Miejski uzyskał dofinansowanie od rządu Holandii współpracując z Fundacją na rzecz Ekologicznego Budownictwa WOON/ENERGIE z Goudy oraz zespołem naukowców z Politechniki Szczecińskiej.


Zróżnicowane finansowanie

Renowacje pierwszych kamienic przebiegały w odmiennej od dzisiejszej sytuacji prawnej i finansowej; były finansowane wyłącznie ze środków budżetu miasta.

Po wejściu w życie ustawy o własności lokali (współfinansowanie renowacji części wspólnych przez właścicieli lokali) i ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (możliwość zaciągania preferencyjnych kredytów z KFM przez towarzystwa budownictwa społecznego) władze samorządowe przekazały Szczecińskiemu TBS nieruchomości znajdujące się w tym kwartale z zadaniem kontynuowania przedsięwzięcia w nowym systemie finansowym.


Efekty – czy osiągnięto założone cele?

Przed rozpoczęciem renowacji w kwartale zamieszkiwało 40 właścicieli lokali oraz 352 najemców w 336 lokalach. Często były to mieszkanie wspólne, bez łazienek, bez toalet, z pokojami w układzie amfiladowym, z ogrzewaniem piecowym, z podwórkami „studniami”.

Po ukończeniu renowacji kwartału liczba wszystkich wyremontowanych i zmodernizowanych, pełnostandardowych mieszkań wynosi 359. Zlikwidowane zostały podwórka-studnie, powstały dwa zielone dziedzińce – z placami zabaw oraz możliwością rekreacji i integracji mieszkańców.

Renowacja kwartału została zakończona – jest sukcesem nie tylko w skali miasta. Osiągnięte zostały cele ochrony wartości historycznych, architektonicznych, ekologicznych. Za sukces można tez uznać montaż finansowy (spłata kredytów kfm-owskich z opłat czynszowych najemców), chociaż to równocześnie oznacza niemożność pozostania w kwartale rodzin o słabej kondycji finansowej.

 

 

Bolesława Śmiałego 12

Bolesława Śmiałego 13

Bolesława Śmiałego 14

Piotra Ściegiennego 58

Piotra Ściegiennego 59

Pocztowa 25

Pocztowa 26

Pocztowa 27

Pocztowa 28

Dziedzińce

 

 

kontakt TBS SZYBKI KONTAKT

 

Biuro
91 430 91 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta mieszkaniowa
91 430 91 34
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Awarie i usterki
91 430 91 15 od 8.00 - 15.30
91 488 09 86 po 15.00 
i w dni wolne (pogotowie lokatorskie)

 

Cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.